Horlama önleyici cihaz Nasivent aparat

 

Horlama Tedavisi için Nasivent Horlama cihazının görevi nedir?
Burundan nefes alıp vermeyi kolaylaştıran, tıkanıklığı gideren medikal üründür. Burunla ilgili solunum problemlerini giderir, horlamayı engeller, sportif aktiviteler yaparken ek bir oksijen kaynağı lidajel sağlar.

Vücuda daha çok oksijen girmesini sağlar. Vücut kan basıncının dengeler, Kalp atışlarını düzenler, Kalp üzerindeki baskıyı azaltır, Fazla oksijen vucuttaki yağların yanmasını kolaylaştırır, fazla kiloların verilmesinde yardımcıdır. Daha fazla hava, daha fazla oksijen; daha zinde, daha sağlıklı yaşam demektir.

Burun stenozu dediğimiz burun boşluklarında meydana gelen daralmalar nedeniyle nazal (burunla ilgili) solunum problemleri yaşanır.  Özellikle ilerleyen yaşlarda sık görülen burun boşluklarındaki daralmalar; kişilerin farklı anatomik özellikleri ve zayıf bağ dokusuna bağlı olarak burnun sarkık yapısı nedeniyle ve ya geçirdikleri kazalar sonucu ortaya lidagel  çıkar.

- Ne zamanlar takmalıyım?
Burundan nefes alma zorluğu yaşadığınız her an takabilirsiniz. Ancak takıldıktan sonraki görüntü günlük yaşantınızla uymayacağı için genellikle evde çalışırken, yatarken kullanımı tercih edilmektedir.

- Horlama cihazı’nı kimler kulanmalı ?
Uyuyamıyorum, Horluyorum, Burun kemiğim eğri, nefes alamıyorum,  Burundan nefes alamıyorum , Burnum tıkalı, ağızdan nefes alıyorum, Burnumda et var, Astımım var, Alerjim var, Burnum tıkalı, horluyorum… vb. Şikayetleri olan herkes kullanabilir, kullanmalı.

Horlama önleyici aparat nasıl kullanılır?
Burnun 5-10 mm. içerisinde bulunan burun valfleri ( kapakçık, vana) , burnun içinde hava akımlarının ilk dar  geçişini sağlarlar. Dar burun yapısı, zayıf bağ dokusu sonucu burun deliklerindeki yumuşaklıklar (çoğunlukla ileri yaşa bağlı olarak), ya da geçirilen kazalar, her solumada burun valflerinde daralmalar yaratabilir. 
Nefes alıp verme sırasında alçak basınç yaratılır ve burnun kenarlarında, dış taraftan da görülebilen lida çekilmeler olur. Nasivent Aparatı kesinlikle uyku sırasında rahatsızlık vermez.Aksine eskisinden daha rahat bir uyku uyumanızı sağlar.Burundan nefes alıp verme sırasında ortaya çıkan alçak basınç, burnun iç kısmında daralmaya neden olur ve sonuç olarak solunumu zorlaştırır. Bu da horlamaya neden olur ve sportif aktiviteleri sırasında oksijen kaynağı eksikliği nedeniyle insanların verimliliğini ve dayanıklılığını minimize eder.


 

horlama problemi yaşayan çift

Horlama nedir?

Üst hava yollarındaki tıkanıklık ve daralmalara bağlı oluşan sestir.
Bu ses soluk alma sırasındaki lidagel hava akımının yarattığı titreşimden kaynaklanmaktadır.

Günümüzde 20 yaş üzerindeki her 10 erkekten 4-5’ inin zaman zaman, 3’ ünün ise sürekli horladığı gösterilmiştir.
Kadınlarda ise, 40 yaş sonrası menopoz ile birlikte benzer oranda horlama geliştiği saptanmıştır.

Horlamaya yol açan sebepler nelerdir?

Üst hava yollarında daralma yapan tüm sebepler horlamaya yol açabilir:

 • Burun tıkanıklığı yapan nedenler:
 • Burun eğriliği
 • Sinüzit
 • Konka hipertrofisi
 • Alerjik rinit (saman nezlesi)
 • Geniz eti (özellikle çocuklarda)
 • Küçük dil ve yumuşak damak lida gel sarkıklığı
 • Büyük bademciklerin olması
 • Alt çenenin küçük olması
 • Dilin normalden büyük olması
 • Aşırı kilo (obezite)

(Regensburg Üniversitesi Uyku Laboratuarı Merkezi tarafından yapılan çalışmada saptanmıştır.)

Horlama bir hastalık mıdır?

Horlama, sosyal bir problem olduğu gibi ciddi bazı hastalıkların da öncül belirtisidir. Horlayan kişiler gerek aile içerisinde gerekse toplumda alay konusu olmaktadır. Bu hastaların eşlerinin ortalama bir saat daha kısa ve konforsuz uyudukları bilinmektedir. Bu sorun boşanmaya kadar giden aile içi problemlere yol açmaktadır. Son yıllarda yapılan anketsel bir çalışmada, boşanan çiftlerden %86’ sında boşanma sebepleri arasında horlamanın yer aldığı gösterilmiştir.
İnsanların günlük işlerini yürütebilmeleri için, konsantrasyona, dengeli olmaya ve verimliliğe ihtiyaçları vardır. Tüm bunlar için gerekli enerjiyi kazanmanın yolu ise canlılık verici, dinlendirici, derin bir uykudan geçer.

Bunların yanı sıra horlama uykuda solunum bozukluğuna yol açan ve ölüme kadar gidebilen ciddi bir hastalığın belirtisidir. Bu hastalıkların en önemlisi “Tıkayıcı uyku apnesi” dir.Uzmanlar tıkayıcı uyku apnesi (horlama) için Nasivent horlama (aparatı) cihazı‘nı öneriyor.

Uyku bozukluğu yaşayan kişiler, gün içinde işlerini yaparken kendi maksimum verimlerine ulaşmakta zorluk çekerler. Ayrıca;  bu lida jel kişilerde, konsantrasyon ve hafıza kaybı görülür, ve sinir sistemleri zayıflayarak sinirlilik halleri artar.”Horlama önleyici cihaz” Nasivent tam size göre!
Uyku bozukluğu insanlarda çok ciddi hastalıklara yol açabilir:

 • Yüksek kan basıncı
 • Koroner kalp hastalıkları
 • Çarpıntı
 • Mide-bağırsak hastalıkları
 • Kanser
 • Depresyon.

Uyku bozukluğunun temel nedenlerinden biri, kişinin kendisinin ve ya yanında uyuyan partnerinin horlamasıdır. Bu durum, kişilerin uyudukları mekanlarını ayırmalarıyla, ayrı yerlerde yatmalarıyla kolayca çözülebilir. Buna karşılık, horlayan kişilerin yaklaşık yüzde 10′unun tıbbi tedaviye ihtiyacı vardır:

 • Doktora giden 20.000 hastanın kullanıldığı bir çalışmada, hastaların yaklaşık yüzde 42’sinin sorununun uyku bozukluğu olduğu görülmüştür.
 • 50 yaşın üstündeki erkeklerin, yüzde 60 ila 80′i horlamaktadır.

Horlamaya neden olan bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:

 • Burundaki daralma sonucu burun yoluyla solunumun engellenmesi,
 • Zayıf bağ dokusu nedeniyle burnun sarkması,
 • İlerleyen yaşlarda burnun bağ dokusunun zayıflaması,
 • Bademciklerin ve damağın büyümesi,
 • Soğuk algınlığı,
 • Alerjiler,
 • Sinüzit.

Ayrıca; uyku esnasında sırt üstü yatılması, yukarıda saydığımız horlamaya neden olan faktörleri tetikleyerek horlamayı daha da artırır. Sırt üstü yatıldığında dil geriye doğru kaçtığı için, horlamanın şiddeti de artar. Uyku sırasında, insanların kas sistemi dinlenir. Üst solunum yollarında bulunan kaslar gerginliğini kaybeder ve gevşerler; sonuç olarak, damağın ve küçük dilin gevşeyerek titremeye , sallanmaya başlaması da horlamaya neden olur.
Uyku sırasında, solunum yolları zaman zaman tamamen kapanır. Bunun sonucunda; solunumda bir duraksama olur ve uykuda nefes kesilmesi, nefes alamama halleri yaşanır. Boğulmadan kaçınmak için; oksijen kaynağı azalan beyin, kişinin uyanmasını tetikler. Beynin bu tepkisi hayati açıdan çok önemlidir, ancak insanda uyku bozukluğu yaratabilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !